20 Aralık 2011

Ben vs. Beynim (Uyku düzenimi nasıl oturttum?)

    İnsanlar bir şeyleri başardıkça mutlu olur. Ben de uyku düzenimi oturtabilmiş olmanın mutluluğunu taşıyorum. Her gece 4-5 gibi yatan ben artık 12'de yatıp sabah 7-8 gibi yataktan kalkıyorum. 12'de yatmayı her deneyişinde yatakta bir o yana bir bu yana dönerek gece 2'ye kadar oyalanan ben artık kafamı yastığa koyduktan en geç 20 dakika sonra uyuyabiliyorum. Bu düzene 2 günde geçebilmek çok kolay değil tabii. Ama 1 gününüzü feda edip beyninizi bir şekilde kandırabiliyorsunuz.

    Psikolojiyle ilgilenenler bilir, beynin alıştığı düzen öyle bir günde iki günde değişmez, bunu yapabilmek haftalar bazen de aylar gerektiren uzun bir süreç gerektirir derler. Hikaye! Beyniniz sizi gerçekten çok seviyor ve onu kandırmak için binbir türlü oyuna girmenize gerek kalmıyor. Hemen ağınıza düşürüp onu istediğiniz gibi yönlendirebiliyorsunuz.

    Peki ben nasıl mı yaptım bunu? Şöyle efenim, 2 diş sarımsağı gözünüzün üstüne uyumadan önce koyuyorsunuz. Sabahları da alarmı duyar duymaz gözünüzü açıyorsunuz ve bağırarak yataktan kalkıyorsunuz. Şaka şaka. Gerçek başarı hikayeme geçelim (uu çok artistim ya. başarı hikayem falan.)

    Birincisi, aşırı derecede kararlı olmanız gerek. Çünkü bir hafta boyunca sabah uyandığınızda uykunuz varmış gibi gelecek. Ama aslında yok. Beyniniz sizi kandırmaya çalışıyor. Kanmayın. Uykunuz açıldığında gayet iyi olduğunuzu farkedeceksiniz.

    İkinci bir şey de boş kalmamak. Boş kaldığınız zaman beyniniz uyumak isteyecektir. Bu yüzden genelde bir şeylerle uğraşın. Zaten internet nesli olduğumuz için uğraşacak pek çok şeye bir tıkla ulaşabiliyoruz. O yüzden bu da sıkıntı değil. Üçüncüsü beyniniz sizi kandırmaktan vazgeçene kadar her gün temiz hava almayı ihmal etmeyin, yarım saat kırk beş dakika kadar yürüyün en azından. İyi gelir, açılırsınız.

    Şimdi o feda edeceğimiz bir günde ne yapacağımızı anlatayım. Saat 6'ya kadar çok enerji gerektiren işlerle meşgul olmayın. Enerjinizi depolayın güzelce. İlerde lazım olacak çünkü. Sonra saat 6 yada 6:30 gibi uyuyun. Normalde gece boyunca ayakta kalabilecek gücünüz oluyor ya saat 4'e 5'e kadar. Şimdi bunu iyice artırıyorsunuz bunu yaparak. Sonra gece 1 yada 2 gibi uyanmaya çalışın. Alarm kurun zaten muhtemelen uyanacaksınız çünkü yeterince enerjiniz var ve beyniniz o saatlerde uyumaya alışık değil.

    Şimdi asıl meseleye gelelim. 20 - 22 saat kadar ayakta kalacaksınız. Uyumadan bir gece geçirin. Film izleyin internette takılın oyun oynayın ne yaparsanız yapın ama o gece uyumayın. Çünkü o gece uyursanız ertesi gece uyuyamazsınız. Sabah dışarı çıkın temiz hava alın yoksa uykunuz varmış sanacaksınız yine. Ama boş durmayın. Sabahı atlatırsanız zaten gerisi geliyor. Öğleden sonra da birşeylerle meşgul olun dışarı çıkın ne kadar aktif olursanız o kadar rahat bir gün geçirirsiniz.

    22 saatlik uykusuzluğun ardından normalde uyumak istediğiniz saate geldiğinizde uyuyun. Zaten o kadar uykusuzluğun ardından muhtemelen yavaş yavaş gözleriniz kapanmaya başlayacaktır. Ertesi sabah istediğiniz saatte uyanın. Bu adım insanın bu yolda en büyük imtihanı sanırım. Benim uykum var deyip tekrar yatarsanız tüm yaptıklarınız boşa gider. Aslında uykunuz yok. Sadece beyniniz uyumak istiyor. 7-8 saat uyudunuz daha ne bekliyorsunuz. O yüzden adam akıllı kalkın yerinizden.

    Yüzünüzü yıkayın. Dışarı çıkın, hava alın. Sonra ne yaparsanız yapın yeterli enerjiniz olacaktır. Akşam geldiğindeyse yine gözleriniz kapanmaya başlar zaten. Başlamasa bile kafanızı yastığa koyduğunuzda uyumanız en fazla 20 - 25 dakika sürecektir.

    Bir şeyleri gece yapmak daha rahat oluyormuş gibi gelebilir. Ama gece uyuyup işlerinizi sabah hallettiğinizde kesinlikle daha dinç bir şekilde halledeceksiniz. Bir şey daha, sabah kalktığınız saati de sabitleyin. Kalkın arkadaşım bugün işim yok deyip yatarsanız işiniz olduğu gün de kalkamazsınız. Kolay gelsin. Şu tarifi kağıt üzerine adım adım kısa kısa yazarsanız anlaması daha kolay oluyor. Çok uzata uzata anlatmışım sanırım.


4 yorum:

aliyahya dedi ki...

Bu taktikleri ben de denemistim. Kusursuz calisiyor :D

AlpereplA dedi ki...

Denedim %100 çalışıyor muhabbetine dönmesin de bu. :D

alper beyin gizli hayranı dedi ki...

facebook onaylı %100 çalışıyor.
bu saatte buraya bu yorumu yapıyorum da, ulan kim görecek ki bunu. neyse uykusuzluk beni fena vurdu alper bey, mal mal dolaşıyorum. sizi de beğenerek takip ediyorum. bu yorumdan ne zaman haberdar olursunuz hiçbir fikrim yok, ama muhtemelen sonsuza kadar göremeyeceksiniz, ben de bunun acısını içimde taşıyacağım. zalimsiniz.

AlpereplA dedi ki...

bana mail geliyor buraya yorum yapıldığında :) iyi geceler. uyuyun uykusuzluk vurduysa.