10 Kasım 2011

Yüzleş!

    Sırtını dönersen gerçeklere, karşından değil de arkandan alırsın darbeyi. Görmediğin şeyleri zamanla unutursun. Ama unutma ki beklemediğin şeyler canını daha çok acıtır, daha uzun sürer etkisi.

    İtiraf etmek gerek bazen. Hem kendine itiraf etmek, hem diğerlerine. Yüzleşmek gerek gerçeklerle. Sadece hayallerin olsa da ulaşman gereken, hayallerine giden yoldaki engellerin gerçek olduğunun farkına varmak gerek... Gözlerini açık tutmak gerek ki arkana saplanmasın bıçak, ne de olsa göz göre göre kalbe saplanan bıçak bile sırta saplanan bıçaktan daha az acıtır.

    Hızla akıp giden zamana uymak gerek bazen. Zamanı kendine uyduramayacağını görmek. Akan suyun peyniri götüreceğini farkeden farenin barajın önünü kapamaya çalışması ne büyük ahmaklıksa, senin de koşup peyniri almaktansa zamanı durdurmaya çalışman o derece aptallık.

    Bazen yüzleşmek gerek gerçeklerle, karşında seni bekleyenleri görmek, onlara karşı hazırlanmak bile değil, sadece karşındakilerin farkında olmak gerek. Arkana bakarak yürürsen hem yavaşlarsın, hem düşersin. O yüzden bırak gerçeklere sırtını dönmeyi ve yüzleş!


2 yorum:

BGM dedi ki...

Hayatın en zor yanı değil midir! Gerçeği kabullenmek, hazır olmak...
Bizler yüzleşmek yerine, karşımızdakini suçlarız. Gerçeğin üzeceğine, arkadan saplasın deriz. Hazır suçluyu, kendi ellerimizle seçeriz...
Keşke yüzleşebilmenin, bir formülü olsaydı...

Pinky Freud dedi ki...

Gittikçe güzel yazmaya başlıyorsun hayret bi mühendislik öğrencisi olarak :P:D