31 Temmuz 2010

insanlar arası bağlar

---saçmalık uyarısı---
Şimdi hani elementler arası kimyasal bağlar oluyo ya. işte biz insanlar arasında da böyle bağlar oluşuyo. elementler arasında iki tür kimyasal bağ var. bunlar iyonik ve kovalent.

Kovalent bağ, ortak elektronlar, yani iki farklı çekirdeğe de ait elektronlarla oluşturulan bağlara deniyodu sanırım.
İyonik bağ ise zıt yük almaya eğilimli elementler arasında, bir elementin son yörüngesindeki bir iki elektronun öbür elementin son yörüngesindeki eksik bölümleri doldurmasıyla oluşuyodu. Yanlış tanımlamış olabilirim problem yok devam.

İnsanlar arası iyonik bağ, bir kişinin eksikliklerini diğer kişinin tamamladığı, tamamlayanın eksikliklerini de öbürünün tamamladığı karşılıklı tamamlamasyon tarzı bi ilişki oluyo.

Kimileri buna menfaat dese de o elementler kendi başlarına da durabilir bileşik de oluşturabilir. Elementler arasında menfaat diyebiliriz ama belki insanlar birbirlerini severler sonradan bu özelliklerini farkederlerse buna menfaate dayalı ilişki demeyelim.

"Sen fakir ama gururlusun bense zengin bir ailede yetişmiş birisiyim" cümlesini örnek alalım mesela. Parası için evlenirse tamam menfaattir ama türk filmlerinde böyle senaryo görülmemiştir sanırım. vay bee... Genelde iyonik bağlı insanlar öyle ayrı dünyaların insanları arasında oluyo yani bi nevi. Bu tarz ilişkiye sahip insanların bi kısmı suda çözünüyo ama sağlık olsun.

Kovalent bağa da örnek verecek olursak çok fazla ortak noktası olan insanlar arasında olabilir. "İkimiz de a müzik enstrümanını çalıyoruz, ikimiz de x seviyoruz, ikimiz de y'ye bayılıyoruz, ne kadar uyumlu bi çift olduk böyle." cümlesini örnek alırsak o iki insanı çift olmaya iten özellik ikisinin de a çalması x ve y sevmesi yani.

Google'da biraz araştırma yaptım da psikokimya diye bi olay varmış. hormonlar psikokimyasal maddelermiş. "ben seni aslında sevmiyorum nalan bak bu tamamen hormonal bi olay"


Hiç yorum yok: